Přeskočit na obsah
Domů » Blog » Spiritual bypassing

Spiritual bypassing

  • od

V dnešní hektické době, kdy se všichni snažíme nalézt klid a smysl ve svých životech, se často uchylujeme k různým praktikám osobního rozvoje. Hledání vnitřního klidu a štěstí se stává pro mnohé z nás prioritou. Ale co když v tom, co se na první pohled jeví jako duchovní růst, se ve skutečnosti skrývá past?

Setkávám se s tím stále častěji. O čem mluvím? O konceptu zvaném “spiritual bypassing”. Tento koncept byl poprvé formulován psychoterapeutem a autorem Johnem Welwoodem v roce 1984 a moc se o něm neví. Já tedy neznám nikoho, kdo by tento termín znal. Nemá ani žádný hezký ekvivalent v češtině. Překlad by zněl nějak jako “duchovní zkratka” nebo “duchovní vyhýbání se”. Možná jste o něm slyšeli, nebo možná je to poprvé, co se s ním setkáváte. Každopádně, jste-li na cestě osobního růstu, je to rozhodně téma hodné hlubšího zkoumání.

Co to tedy vlastně je ten spiritual bypassing?

Tak co to vlastně to “spiritual bypassing”? Je to jakýsi způsob “zkratkování” na duchovní cestě. Má různé projevy a různé formy. Všech se postupně dotkneme. Pro začátek ho můžeme popsat mj. jako tendenci zaměřovat se pouze na pozitivní stránky duchovnosti a ignorovat nebo potlačovat negativní emoce a problémy. Zní to skvěle, že? Kdo by nechtěl jen klidné a radostné pocity, místo aby se musel vypořádávat s nepříjemnými situacemi?

Lákavá, ale pořád past

Proč je to past? Protože slibuje únik od životních výzev a emocí. Zpochybňuje skutečný růst, který pramení z pracného zkoumání, přijímání a integrování všech aspektů našeho bytí. Spiritual bypassing nám může bránit v pochopení našich vzorců chování, náročných situací a dokonce i těch “negativních” emocí, které bychom tak rádi přeskočili.

Více o spiritual bypassingu

Protože toto téma není příliš známé, pokusím se vám jej přiblížit sérií článků, kde se mu budeme více věnovat. Prozkoumáme různé aspekty této pasti a to, jak se může projevovat v našem životě. Společně budeme hledat cestu k opravdovému osobnímu růstu, který zahrnuje práci s vlastními emocemi, zvládání výzev a dosažení většího uvědomění.

Závěrem:

Teď už víte, co spiritual bypassing znamená. Už víte, že něco takového existuje. V dalších článcích se ponoříme hlouběji do této problematiky, abychom si ukázali, jak se může spiritual bypassing projevovat v našem každodenním životě a jak můžeme najít cestu, který nás skutečně posune vpřed k autenticitě a skutečnému osobnímu rozvoji. Bez zkratkování nebo obcházení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *